داســـتـا نـــهـای دلـنـشـــیــن صـــــادق
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :صــادق امــیـن
مطالب اخیر
فصل دوم : خصوصیات ممتاز امام حسین علیه السلام بر انبیاى الهى

فضائل و سیره امام حسین (ع) :
  29 - توسل پیامبر به امام حسین (ع )

Image result for ‫عباس عزیزی   فضایل امام حسین (ع)‬‎


بــســـم الله الـــرّحــمـــن الــــرّحــیــم

توسل پیامبر به امام حسین (ع )

 هر كدام از پیام آوران خدا، كه به رنج و مشكل بزرگى مى رسید با نام و یاد حسین و خداى حسین علیه السلام بر طرف مى شد كه این مورد به چند روایت بسنده مى شود:
1 - در توبه و نیایش آدم ، خداوند نام هاى پنجگانه مقدس را به آموخت و او به زبان آورد و با نام حسین علیه السلام نیایش او مورد قبول قرار گرفت . (36)
2 - در طوفان نوح براى آرام گرفتن كشتى ، به آن حضرت وحى شد كه به پنج نور مقدس توسل جوید و با نام حسین علیه السلام كشتى نوح به طور دلخواه در قرارگاه خویش قرار گرفت . (37)
3 - در دعاى زكریاى پیامبر كه مى گفت : پروردگار! از جانب خود به من فرزندى ارزانى دار... (38) خداوند، نام هاى مقدس پنجگانه را به او آموخت و او با به زبان آوردن نام گرانمایه حسین علیه السلام بشارت به یحیى پیامبر بدو رسید. (39)
4 - حضرت یونس در نجات از شكم ماهى ، خداى را فرا خواند و هنگامى كه با یاد آورى نام هاى پنجگانه به نام حسین علیه السلام این بنده برگزیده خدا رسید، نجات یافت . (40)
5 - در جریان بر طرف شدن گزند و گرفتارى از ایوب پیامبر نیز، هنگام كه به بارگاه خدا نیایش كرد و ندا رسید كه :اركض برجلك هذا معتسل بارد و شراب پایت را بر زمین بكوب این آبى است براى شست و شو و این آبى است سرد براى آشامیدن . آنجا نیز با نام مقدس حسین علیه السلام دعایش برآورده شد.
6 - در جریان ابراهیم و اسماعیل كه پیام آمد:وفدیناه بذبح عظیم او را به قربانى پرشكوهى باز خریدیم .روایت است كه : این قربانى پر شكوه حسین علیه السلام است (41) و با این ترتیب پیام و مفهوم آیه نیز روشن است ، چرا كه حسین علیه السلام برتر از اسماعیل بود.7
 - در نجات یوسف پیامبر از نهانگاه چاه ، نیز روایت است كه : آن حضرت به وسیله جبرئیل به پنج نور مقدس توسل جست و با یاد و نام حسین علیه السلام بود كه كاروانیان رسیدند و فرستاده آنان براى آب به سر چاه رهایى یافت . (42)
8 - در نجات یوسف از زندان مصر، پس از سال هاى طولانى نیز، نام و یاد حسین علیه السلام و حرمت او در بارگاه خدا، نجات بخش بود. (43)
9- در برطرف ساختن غم و اندوه یعقوب نیز نام مقدس او كار ساز بود.هنگامى كه كار بر یعقوب سخت شد، رو به بارگاه خدا گفت : پروردگار! نور دیدگانم و فرزندم یوسف ، از دستم رفتند، آیا به من مهر نمى ورزى ؟پیام رسید كه بگو: بار خدایا! تو را به شكوه محمد و على و فاطمه و حسن و حسین علیه السلام سوگند مى دهم كه نور چشمم را به من باز گردان .و با زبان آوردن نام حسین علیه السلام ، بشارت دهنده فرا رسید و او بینا گردید. (44)
10 - علاوه بر موارد یاد شده ، موارد دیگرى هست كه با یاد و نام مقدس آن حضرت كه بنده خاص و برگزیده خداست ، رنج و اندوه و پیامبر به خواست خدا برطرف شده است و نیز با یاد و نام مقدس او، ناخودآگاه موج غم و اندوه بر سراچه قلب آنان ، سایه افكنده است و دعاهایشان در بارگاه خدا، به هدف اجابت رسیده است .
و ما نیز:
بار خدایا! به گرفتارى و رنج گناهان خویش رنجدیده ایم . گرفتارى ما به خاطر گناهانمان ، بزرگ و نابود كننده است ، تو را به شكوه و احترام محمد و على و فاطمه و حسن و حسین علیه السلام سوگندت مى دهیم كه گرفتارى و اندوه ما را بر طرف ساز و به بركت اثر گذارى نام مقدسش كه با یاد .، دل هایمان مى شكند و سیلاب اشك از دیدگانمان جارى مى گردد، خواسته هاى ما را برآورد! (45)

----------------------------------------------------------------------------------------

36- بحار الانوار، ج 11، ص 174.
 37-بحار الانوار، ج 44، ص 243.
 38- مریم / 5.
 39- بحارالانوار، ج 44، ص 223 و ج 24، ص 178.
 40- بحارلانوار، ج 14، 402.
 41- صاقات / 107.
42-بحارلانوار، ج 12، ص 231.
 43- بحارالانوار، ج 12، ص 260.
 44- همان ماخذ، ج 12، ص 260.
 45- ویژگیهاى امام حسین علیه السلام ، ص 745 تا 48

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 آبان 1394

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات