تبلیغات
داســـتـا نـــهـای دلـنـشـــیــن صـــــادق - فضائل و سیره امام حسین (ع) :403 - مقام اصحاب و اهل بیت امام حسین (ع )
داســـتـا نـــهـای دلـنـشـــیــن صـــــادق
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :صــادق امــیـن
مطالب اخیر
فضائل و سیره امام حسین (ع) :
403 -  مقام اصحاب و اهل بیت امام حسین (ع )

Image result for ‫عباس عزیزی   فضایل امام حسین (ع)‬‎


بــســـم الله الـــرّحــمـــن الــــرّحــیــم
 مقام اصحاب و اهل بیت امام حسین (ع )
شهدا در میان همه صلحا و سعدا مى درخشند و اصحاب امام حسین در میان همه شهدا مى دانید چه فرمود؟ و چه گواهى صادر كرد؟ در آن شب بعد از آنكه در مراحل سابق غربال هایى شده بود، و آنهایى كه لایقى نبودند رفته بودند، باز لایق ها را براى آخرین بار آزمایش كرد دیگر در این آزمایش یك نفر هم رفوزه نشد.
در شب عاشورا چه كرد؟ فجمع اصحابه عند قرب الماء یا عند قرب السماء (دو جور نوشته اند) آنها كه گفته اند عند قرب الماء یعنى خیمه اى داشت اباعبدالله ، كه در آن خیمه مشك هاى آب بود، آن خیمه اختصاص داشت از روز اول براى مشك ها كه از آب پر مى كردند و در آن خیمه مى گذاشتند، آن خیمه را مى گفتند خیمه قرب الماء یعنى خیمه مشك هاى آب ، اصحاب خودش را در آنجا جمع كرده بود، حالا چرا آنجا جمع كرد؟ من نمى دانم ، شاید به این جهت كه آن خیمه در آن شب دیگر محلى از اعراب نداشت ؛چون مشك آبى دیگر آنجا وجود نداشت حداكثر آب داشتن همان بوده كه ارباب مقاتل گفته اند كه فرزند عزیزش على اكبر را با جمعیتى فرستاد و آنها موفق شدند و از شریعه فرات مقدارى آب آوردند و همه از آن آب نوشیدند، بعد فرمود: (با این آب غسل كنید، و خودتان را شستشو بدهید، و بدانید كه این آخرین توشه شما است از آب دنیا) و اگر آن جمله عند قرب المساء باشد یعنى نزدیك غروب آنها را جمع كرد. به هر حال اصحاب را جمع كرد، و خطبه اى خواند كه بسیار بسیار غرا و عالى است .
این خطبه عطف به حادثه اى بود كه در عصر همان روز پیش آمده بود.
شنیده اید كه در عصر تاسوعا تكلیف یكسره شد و فقط مهلتى داده شد براى فردا، تكلیف قطعى بود، بعد از قطعى شدن تكلیف اباعبدالله اصحاب را جم كردند، راوى امام زین العابدین علیه السلام است كه خودشان آنجا بوده اند، مى فرمایند: آن خیمه اى كه امام علیه السلام اصحاب خود را در آن جمع كرد مجاور خیمه اى بود كه من در آنجا بسترى بودم ، پدرم وقتى اصحابش را جمع كرد، خدا را ثنا گفت : اثنى على الله احسن الثناء و احمود على السرائ و الضراء اللهم انى احمدك على ان اكرمتنا بالنبوه و علمتنا القران و فقهتنا فى الدین ؛من خدا را ثنا مى گویم ، عالى ترین ثناها، همیشه سپاسگزار بوده و هستم ، در هر شرایطى ، قرار بگیرم .
آنكه در طریق حق و حقیقت گام بر مى دارد، در هر شرایطى قرار بگیرد، براى او خیر است مرد حق در هر شرایطى ، وظیفه خاص خویش را مى شناسد و با انجام وظیفه و مسولیت هیچ پیش آمدى شر نیست
در طریقت پیش سالك هر چه آید خیر او است
در صراط مستقیم اى دل كسى گمراه نیست .
بر در میخانه رفتن كار یكرنگان بود
خود فروشان را به كوى مى فروشان راه نیست .
هر چه هست از قامت ناساز بى اندام ماست
ورنه تشریف تو بر بالاى كس كوتاه نیست
خودش هنگامى كه داشت به طرف كربلا مى آمد جمله اى در جواب فرزدق شاعر معروف در همین زمینه دارد كه جالب است بعد از آنكه فرزدق وضع عراق را وخیم تعریف مى كند، امام مى فرماید: ان نزل القضاء بما نحب فنحمد الله على نعمائه و هو المستعان على اداء الشكر و ان حال القضائ دون الرجاء فلم یتعد (فلم یبعد) من كان الحق نیته و التقوى سریرته ؛یعنى اگر جریان قضا و قدر موافق آرزوى ما در آمد، خدا را سپاس مى گوییم و از او براى اداى شكر كمك مى خواهیم و اگر بر عكسى ، بر خلاف آنچه ما آرزو مى كنیم جریان یافت ، باز هم آنكه قصد و هدفى جز حق و حقیقت ندارد و سرشتش ، سرشت تقوا است ، از هر غزض و مرضى پاك است ، زیان نكرده (و یا دور نشده ) است پس به هر حال هر چه پیش آید خیر است و شر نیست .
و احمد على السراء و الضراء؛من او را سپاس مى گویم ، هم براى روزهاى راحتى و آسانى ، و هم براى روزهاى سختى مى خواهد بفرماید:
من روزهاى راحتى و خوشى در عمر خود دیده ام ، مانند روزهایى كه در كودكى روى زانوى پیامبر مى نشستم ، روى دوش پیامبر سوار مى شدم ، اوقاتى بر: گذشته است كه عزیزترین كودكان عالم اسلام بودم ، خدا را بر آن روزها، سپاس مى گویم ، بر سختى هاى امروز هم سپاس مى گویم ، من آنچه پیش آمده براى خود بد نمى دانم ، خیر مى دانم خدایا! ما تو را سپاس مى گوییم كه علم قرآن را به ما دادى ، ما هستیم كه قرآن را آن جورى كه هست درك مى كنیم و مى فهمیم و تو را سپاس مى گوییم كه ما را با بصیرت در روح و باطنش را بفهمیم ، زیر و روى دین را آن جورى كه باید بفهمیم ، بفهمیم . بعد چه كرد؟ بعد آن شهادتنامه تاریخى را درباره اصحاب و اهل بیتش صادر كرد، فرمود: انى لا اعلم اصحابا خیرا و لا اوفى من اصحابى و لا اهل بیت ابر و لا اوصل و لا افضل من اهل بیتى ؛من اصحابى از اصحاب خودم بهتر و باوفاتر سراغ ندارم مى خواند بفرماید من شما را حتى بر اصحاب پیامبر كه در ركاب پیامبر شهید شدند ترجیح مى دهم ؛بر اصحاب پدرم على كه در جمل و صفین و نهروان در ركاب او شهید شدند ترجیح مى دهم ، زیرا شرایط خاص شما از شرایط آنها مهم تر است و اهل بیتى نیكوتر و صله رحم به جا آورتر و با فضیلت تر از اهل بیت خود سراغ ندارم ، با این وسیله اقرار كرد و اعتراف كرد به مقام آنها، و تشكر كرد از آنها.
بعد فرمود: ایها الناس ! به همه تان اعلان مى كنم ، هم به اصحاب خودم و هم به اهل بیت خودم كه این قوم جز با شخص من با كس دیگر كار ندارند،
اینها فعلا و جود من را مزاحم خودشان مى دانند، از من بیعت مى خواهند كه بیعت نمى كنم ، اینها چون فقط شخص من را مزاحم خودشان مى دانند، اگر من را از بین ببرند به هیچ كدام شما كار ندارند، پس دشمن كه به شما كار ندارد؛اما من كه شما با من بیعت كردید، به همه تان اعلان مى كنم كه بیعت خود را از شما برداشتم ، پس شما نه از ناحیه دشمن اجبارى به ماندن دارید و نه از ناحیه دوست ، آزاد مطلق ، هر كس مى خواند برود، برود رو كرد به اصحاب و فرمود: هر یك از شما دست یكى از خاندان مرا بگیرد (اهل بیت امام حسین كوچك داشتند، بزرگ داشتند، آنها هم كه بودند، اهل آن دیار نبودند، و با آن محیط نا آشنا بودند، مى خواست بفرماید كه دسته جمعى اهل بیت من نروند، بلكه هر یكى از شما دست یكى از آنها را بگیرید و از معركه خارج كنید و بروید).
اینجاست كه مقام اصحاب اباعبدالله روشن مى شود، هیچ اجبارى نه از ناحیه دشمن كه بگوییم در چنگال دشمن گرفتارند و نه از ناحیه حضرت كه مساءله تعهد بیعت بود، نداشتند، اباعبدالله به همه شان آزادى داد.
در همین جاست كه مى بینید آن جمله هاى پرشكوه را یك یك اهل بیت و اصحابش ، به اباعبدالله در جوابش عرض مى كردند. (484)


-----------------------------------------------------------------------------------------

484-شهید، ص 123

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 دی 1396
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی